Қазақ тілі
пәнінің мұғалімі: Шуртаева А.Д.
Тәрбиеші:
Колесникова В.В.
мектепалды даярлық тобында
бинарлық оқу қызметі
Тақырыбы: «Үй жануарлары».
Сабақтың мақсаты:
1. Білімділік.Үй жануарлары туралы түсініктерін пысықтау.
Үй жануарларының аттарын және олардың беретін пайдасы туралы білімдерін бекіту.
2. Дамытушылық. Балалардың сөздік қорын молайту, ой-өрістерін,
дүниетанымын кеңейту, тіл байлығын молайтып, ойлау, көру, қабылдау қабілеттерін дамыту.
3. Тәрбиелік. Үй жануарларына қамқорлықпен қарауға тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі: әңгімелеу, сұрақ-жауап, сипаттау, жұмбақ жасыру,ойын ойнау, түсіндіру, ТРИЗ әдісі.
Көрнекіліктер: заттар «Үй жануарлары және жабайы аңдар», карточкалар, үнтаспа, проектор.
Бинарное занятие в
подготовительной группе №1
Тема: «Домашние животные»
Цель: Расширить и углубить представления детей о домашних животных.
Задачи: Закрепить знания о домашних животных.
Развивать слуховое и зрительное восприятие, познавательный интерес, словарный запас, коммуникативные навыки.
Воспитывать заботу и любовь к домашним животным.
Оборудование:
игрушки – животные, аудиозапись – голоса животных, картина «Домашние животные», иллюстрации, проектор.
Ход занятия:
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі. Утренний круг радости.
Шаттық шеңбері. Қайырлы таң, көк Аспан!
Қайырлы таң, жер — Ана!
Қайырлы таң, Достар!
Қайырлы таң, қонақтар!
- Салеметсiз бе, Здравствуйте, Helloy.
2. Дидактическое упражнение «Вопрос – ответ».
Мұғалім: - Жылдың неше мезгілі бар?
- Жылдың төрт мезгілі бар : Жаз, көктем, күз, қыс.
- Қазір жылдың қай мезгілі?
- Қазір жылдың қыс мезгілі.
- Қыста ауа райы қандай?
- Күн суық, аяз болады, боран соғады.
Воспитатель:
- Ребята, как вы думаете, хорошо ли животным зимой? (ответы детей)
- А каким животным зимой легче прожить? (домашним животным)
- Почему? (ответы детей)
- Ребята, сегодня на занятии мы будем говорить о животных.
3. Арнайы столда орналасқан жануарлармен аңдарды балалар орындарынан тұрып барып, екі жаққа ажыратады.
Оларға сипаттама береді.
Мұғалім: ал, мыналар нелер?
Балалар: жабайы аңдар.
Мұғалім: неге жабайы аңдар деп бөлеміз?
Балалар: өйткені, олар орманда тұрады. Азықтарын өздері тауып жейді.
Мұғалім: бұл қандай жануарлар?
Балалар: үй жануарлары.
Мұғалім: неге үй жануарлары дейміз?
Балалар: өйткені олар қорада тұрады. Оларға адам жем, шөп, су береді.
4. Дидактическое упражнение «Польза
домашних животных».
Воспитатель:
- Ребята, зачем людям домашние животные? Какую пользу они приносят людям? (ответы детей)
5. Мұғалім: балалар,
проектордағы суреттерден үй жануарларының төлдерін тауып, оларды атап беріңдер.
Бала: Сиырдың төлі – бұзау.
Сиыр танадан өседі,
Адам баладан өседі.
Ау-ау-ау қорада тұр бұзау
Бала: Жылқының төлі – құлын
Жылқының сүті шекер, еті бал.
Бала: Түйенің төлі – бота.
Түйе малдың қасқасы,
Жылқы малдың патшасы.
Бала: Ешкінің төлі – лақ.
Ақ-ақ-ақ секеңдейді лақ.
Бала: Қойдың төлі – қозы.
Мал өсірсең қой өсір,
Өнімі оның көл көсір.
6. Дидактическая игра «Скажи ласково».
Назвать животных ласково: корова – коровушка, лошадь – лошадка, баран – барашек, коза – козочка, и т.д.
7. Физминутка «Конь».
Конь меня в дорогу ждет, (руки за спиной сцеплены в замок)
Бьет копытом у ворот, (ритмичные поочередные поднимания согнутых в коленях ног)
На ветру играет гривой (покачивания головой)
Пышной, сказочно красивой. (наклоны в стороны)
Быстро на седло вскочу, (прыжок)
Не поеду - полечу, (подскоки на месте)
Цок - цок - цок, (руки полусогнуты в
локтях перед собой)
Цок - цок - цок, (подскоки на месте) Там за дальнею рекой помашу тебе рукой. (машут рукой)
8. Мұғалім: балалар, енді сендер осы үй жануарларының дауыстарын ажыратуларын қажет. Ол үшін мұқият үнтаспаны тыңдаймыз. (балалар үнтаспадан жануарлардың дауыстарын ажыратып, үш тілде атайды ).
Мұғалім: Жарайсыңдар, балалар.
9. Загадки о животных. Дети загадывают загадки, находят картинку – отгадку, проговаривают отгадку на казахском языке, картинку помещаю на доску. Элина: - Кто быстрее ветра мчится?
Пыль из-под копыт клубится,
Грива шелковая вьется,
Ржанье звонкое несется.
Что, узнали вы, ребятки?
Это резвая ... (Лошадка)!
Алижан: - Идет с бархана на бархан
Двугорбый желтый великан.
Нести поклажу – тяжкий труд,
В пустыне может лишь … (Верблюд).
Дима:
- Я спокойный и упрямый,
В стаде главный я пока.
С мягкой шерсткою кудрявой,
С завитком ношу рога. (Баран) Дильназ: - Даёт молоко
нам, хотя не корова,
Шерстью своею делиться готова.
Она непоседа и егоза...
Как называем её мы? ...(Коза) Диана: - Каждый вечер, так легко,
Она дает нам молоко.
Говорит она два слова,
Как зовут ее – … (Корова).
10. Балалар: Схема бойынша, сиырды сипаттайды. (ТРИЗ) (мынау не?- мынау сиыр, сиыр қандай жануар?
11. Работа по картине «Домашние
животные».
Рассмотреть картину. Подобрать топределения к словам (м. р., ж.р.). Составить предложения. Составить рассказ из
3-5 предложений и дать ему название.
12. Итог занятия.
- Ребята, о ком мы сегодня говорили на занятии? Игра «Трик – трак». Если дети согласны, отвечают: «Трик - трак, это так!».
Если нет: «Трик – трак, это не так!» - Домашние животные могут жить в лесу. «Трик – трак, это не так!»
- Человек заботится о домашних животных.
«Трик - трак, это так!» - Свинарка ухаживает за коровами. «Трик– трак, это не так!» - Для лошадей строят конюшни. «Трик - трак, это так!» - Вам понравилось наше занятие? «Трик- трак, это так!» - Какое у вас сейчас настроение? (ответы детей) - Подарите своё хорошее настроение нашим гостям.
Дети прощаются с гостями.
Біз ақылды баламыз,
Айтқан тілді аламыз.
Бүгінгі келген қонаққа,
Сау болыңыз деп, айтамыз.
- До свидания! Good bye!
(Дети дарят картинки гостям.)
Балалар қоштасып, шығып кетеді.