Кішкентай балалардың ұсақ моторикасын дамыту

Ұсақ моториканың дамуы баланың жалпы дамуы үшін маңызды рөл атқарады. Ұсақ моторика жаңа туған нәрестеден бастап дамиды.  Алдымен нәресте қолына қарайды, содан кейін оларды басқаруды үйренеді. Алдымен ол заттарды алақанымен, содан кейін тек екі (бас бармақ пен сұқ саусақпен) алады. Содан кейін баланы қасықты, қарындашты, щетканы дұрыс ұстауға үйретеді.Ұсақ моторика-бұл маңызды жүйелердің: жүйке, бұлшықет және сүйектің Үйлестірілген әрекеттері нәтижесінде қолдар мен саусақтардың және саусақтардың ұсақ және дәл қозғалыстарын орындау қабілеті.  Қолдар мен саусақтардың моторикасына қатысты ептілік термині жиі қолданылады. Ұсақ моторика саласы көптеген қимылдарды қамтиды: қарапайым қимылдардан (мысалы, ойыншықты ұстау) өте күрделі қимылдарға дейін (мысалы, жазу және сурет салу). Ұсақ моториканың өте маңызды ерекшелігі бар. Бұл баланың жүйке жүйесіне, көру қабілетіне, зейініне, есте сақтау қабілетіне және қабылдауына байланысты. Сондай-ақ, ғалымдар ұсақ моториканың дамуы мен сөйлеудің дамуы өте тығыз байланысты екенін дәлелдеді. Және бұл өте қарапайым түсіндіріледі. Мида сөйлеу және мотор орталықтары бір-біріне өте жақын орналасқан. Сондықтан саусақтардың моторикасын ынталандырған кезде сөйлеу орталығы іске қосыла бастайды.  Сондықтан баланың сөйлеуін уақтылы дамыту үшін ұсақ моториканы дамытуға көп көңіл бөлу керек. Ұсақ моторика қолдың ептілігіне, болашақта қалыптасатын қолжазбаға, баланың реакция жылдамдығына тікелей әсер етеді.

Жаңартылған күні: 16.04.2024 14:33
Құрылған күні: 16.04.2024 14:33