2 -жастағы баланың тамақтануы

2 жастағы баланың дұрыс тамақтану принциптері

Дұрыс тамақтану – адамның өсуін, қалыпты дамуын және өмірлік белсенділігін қамтамасыз ететін, оның денсаулығын нығайтуға және аурулардың алдын алуға көмектесетін дұрыс тамақтану.

«Пайдасы мен дәмінің пропорциясы»:

2 жасар баланы не тамақтандыру керек

2 жасар нәрестенің диетасы әлі де ересектердің жейтінінен өзгеше. Балаға персона нон грата болып табылатын өнімдердің тізімі өте кең. Бауыр мен ұйқы безінің функциялары жетілдірілгеніне қарамастан, асқазанның өзі өсті, ас қорыту жүйесі кейбір «ересектердің тағамдарын» қорытуға дайын емес. Ботқаны енді тұтқыр емес пісіру керек

Көкөністер мен жемістерді енді пюре жасаудың қажеті жоқ. Баланың дамыған шайнау бұлшықеттері тағам бөліктерін оңай жеңе алады.

ұсақталған. Балаңызды ботқадан жалықтырып алмау үшін тағамдарды жаңа піскен жемістер мен жидектермен толықтыруға болады. 2 жастан бастап рационға кәстрөлдер енгізіледі: сүзбе, жарма және ет. Ет жеуге құлықсыз балалардың көпшілігі ет қосылған картоп кәстрөлін ұнатады. 2 жасар балаға көкөністермен мүмкіндігінше көп тағамдарды ұсыну керек - өсіп келе жатқан дене минералдар мен витаминдердің көп мөлшерін қажет етеді. Салаттарды майсыз қаймақпен киюге болады. Сондай-ақ диетаға балдыркөк, аскөк, ақжелкен және салат сияқты дәмдеуіштерді қосуға болады. Рас, аз мөлшерде. Апталық мәзірде сорпалар кем дегенде 3 рет болуы керек. Борщ ең пайдалы сорпа болып саналады, өйткені бұл көкөніс сорпасында қоректік заттардың ең көп мөлшері бар. Оны ет сорпасында пісіруге болады, бірақ әзірге лавр жапырағы, бұрыш және томат пастасын тастау керек. Ақ және қоңыр нанды күн сайын баланың рационына қосу керек.Түстен кейінгі тағамдарға қантсыз печенье қолайлы. . Нан өнімдерімен танысуды кейінгі өмірге қалдырған дұрыс. Тәттілердің ішінде 2 жастағы балаларға зефир, мармелад және зефир ұсынуға рұқсат етіледі. Шоколад аллергиялық реакция тудыруы мүмкін, оны беру ұсынылмайды.2 жастағы баланың мәзіріндегі сапалы жаңа өнім - бауыр. Баланың диетасындағы бауырдың пайдалы әсерін асыра бағалау қиын: ол ас қорытуды және гемопоэзді ынталандырады және оңай сіңетін ақуыздарға бай.

Негізгі принциптер

Екі жасар баланың орташа тәуліктік калория мөлшері 1400-1500 ккал құрайды. Оның күнделікті рационы ағзаның негізгі қоректік заттарға деген қажеттіліктерін қанағаттандыруы және мыналарды қамтуы керек:

• белоктар (жасушалардың құрылысы және барлық дене жүйелерінің қалыпты жұмыс істеуі үшін қажет);

• көмірсулар (нәресте үшін негізгі «отын» және энергия көзі);

• майлар (баланың дұрыс дамуы мен өсуі үшін қажет)...

Сонымен қатар, ішу режимін сақтау маңызды. Бұл таза су, қантсыз шай немесе компот болуы мүмкін.

Педиатрлар балаға тәуліктік сұйықтық мөлшерін 35 мл/1 кг салмақ мөлшерінде анықтауды ұсынады.

Мәзір негіздері

Екі жасар баланың диетасы келесі өнімдерді қамтуы керек:

• майсыз ет немесе балық (белоктың негізгі көздері);

• сүт және ашытылған сүт өнімдері (кальций көздері);

• жұмыртқа (құрамында ақуыздар мен аминқышқылдары бар);

• жарма (талшық пен дәрумендерге бай);

• көкөністер, жемістер, жидектер және шөптер (ағзаны витаминдер мен минералдармен қамтамасыз ету);

• нан және макарон өнімдері (көмірсулар көздері);

• табиғи немесе балаларға арналған шырындар.

тұз, қант және дәмдеуіштердің ең аз мөлшері. Термиялық өңдеу әдістерінің ішінен қайнатуға, бұқтыруға немесе пісіруге артықшылық беріңіз.

2 жастағы баланың тамақтануының мысалы:

1. Таңғы ас. Бұл дұрыс тамақтанудың негізі. Таңертең балаңызға аз мөлшерде жеміс немесе сары май қосып ботқа берген дұрыс. Десертке печенье немесе сэндвич беруге болады.

2. Түскі ас. Бірінші тағам әдетте сорпа, екіншісі - көкөніс гарнирлері, ет немесе балық тағамдары, және сіз бәрін кептірілген жеміс компотымен жууға болады.

3. Түстен кейінгі тағамдар. Керемет нұсқа сүзбе тағамдары, печенье, сүт, жеміс салаттары, шырындар, йогурттар болады.

4. Кешкі ас. Балаңызға макарон, ботқа, қайнатылған немесе бұқтырылған көкөністер, ет кастрөлін дайындауға болады.

Жоғарыда көрсетілген тамақтану кестесі дені сау балаларға арналған. Егер бала нашар өссе, жиі ауырса немесе оның денесі әлсіресе, онда тамақтануды арттыру қажет. Негізгі тағамдардан басқа, сіз екінші таңғы ас, сондай-ақ төсек алдында пайдалы тағамдар қосуға болады.

Пайдалы өнімдердің топтары

Екі жасар баланың диетасын таңдағанда, ата-аналар келесі азық-түлік топтарына назар аудара алады: көкөністер, жемістер, сүт өнімдері, жарма, ақуыз тағамдары. Бұл кез келген диетаның негізі. Осы топтардың өнімдерін дұрыс біріктіру арқылы сіз баланың тағамдық қажеттіліктері мен теңгерімділігін толығымен қамтамасыз ете аласыз

Жаңартылған күні: 05.04.2024 16:48
Құрылған күні: 05.04.2024 16:48