Білім беру саласы:
Таным
Бөлімдері: Экология негіздері
Тақырыбы: Үй құстары. Әтеш, тауық, балапан.
Мақсаты: Үй құстарының тіршіліктері туралы түсініктерін кеңейту. Үй құстарының пайдасы туралы мағлұмат беру. Құстарға деген сүйіспеншілікке, қамқорлыққа тәрбиелеу.
Әдіс-тәсілдері: түсіндіру, сұрақ-жауап, дидактикалық ойын.
Көрнекіліктер: Әтеш, балапан, тауықтың суреттері, жұмыртқа, үнтаспа.
Сабақтың барысы:
Тәрбиеші: - Балалар, қолымыздан ұстап «Қуаныш шеңберін» құрып, бір-бірімізге жылуымызды білдірейік.
Тиіспе, балапан, тауыққа,
Тентектікті қойыңдар.
Араздық жоқ араңда,
Тату-тәтті болыңдар.
Тәрбиеші: - Балалар, бір-біріміздің тату екенімізді білдірдік. Ендеше, қонақтармен амандасайық.
Үлкенге де - сіз,
Кішіге де – сіз.
Баршаңызды құрметтеп,
Бас иеміз біз.
Тәрбиеші: - Өте жақсы балалар, енді орнымызға отырайық. Балалар, қазір жылдың қай мезгілі?
Балалар: - Күз мезгілі
Тәрбиеші: - Күз мезгілінде қандай табиғат құбылыстары болады?
Балалар: - Күн суытады, жаңбыр жауады, жапырақтар сарғайып жерге түседі.
Тәрбиеші: - Ендеше, күз туралы кім тақпақ біледі?
Алан
Сарғаяды жапырақтар,
Күз де
келіп қалыпты.
Қатаяды топырақтар,
Жаз да бітіп қалыпты.
Тәрбиеші: - Балалар, тыңдаңдаршы, бір нәрсе тырсылдап жатыр. Қане, қайтадан тыңдайықшы. Мәссаған, мына жұмыртқаның үлкенін - ай, өзінің түсі аппақ екен, ал көлемі сопақшаға ұқсайды
екен. (Балалар жұмыртқаға таңдана қарайды)
Тәрбиеші: - Балалар, жұмыртқа
жарылып жатыр екен. Бұдан не шығатынын білесіңдер ме?
Балалар: - Балапан шығады
Тәрбиеші: - Балапан шығатынын
білесіңдер. Балапан не істеп тұр?
Балалар: - Жылап тұр.
Тәрбиеші: - Балапан, сен неге жылап тұрсың? Біз саған көмектесеміз, айтшы балапан.
Балапан: - Мен мамамнан адасып кеттім. Сіздер соны тауып бере аласыңдар ма, балалар?
Тәрбиеші: - Әрине, балапан. Біз саған көмектесеміз. Балалар, бәріміз балапанның мамасын шақырайықшы.
Балалар: Қыт-қыт-қыт!
Қыт-қыт-қыт!
Тауық: - Балалар, не болды,
менің жұмыртқаларымды таптыңдар ма? Сендерге көп рахмет.
Тәрбиеші: - Тауық, біз балалар болып сіздің жұмыртқаңызды таптық. Оны ұстайын деп едік, ол жарылып жатыр екен. Біз оның жарылуын күттік. Содан міне, сіздің балаңызды аман-есен тапты балалар.
Тауық: - Рахмет, балалар! Менің балапанымның қарны аш еді, сендер балапаныма жем, тары тауып беріңдерші.
Тәрбиеші: - Тауық бізде жем де, тары да бар. Бірақ менің тапсырмаларымды орындасаң ғана беремін.
Тауық: - Ендеше, балалар, сендер маған көмектесіңдерші.
Балалар: Жарайды, көмектесейік.
1 - тапсырма: Жұмбақ шешу.
Басында айдары бар,
Иегінде сақалы бар.
(Әтеш)
2 тапсырма: Балапан туралы кім өлең біледі? («Әнші балапан»)
3 –тапсырма: Үй құстарын атап беріңдер?
(қаз, тауық, әтеш, үйрек)
4–тапсырма: Әтеш туралы кім жаңылтпаш біледі?
Әтеш әнге басады,
Әтеш ұйқы ашады.
Тауық: - Балалар, сендер мағанкөп көмектестіңдер. Рахмет, енді мен сендермен қоштасайын. (Тауық балапаныналып кетіп қалады)
Тәрбиеші: - Балалар, бәріміз орнымыздан тұрып бойымызды сергітейік.
Тауық тары жинапты,
Оны ешкімге қимапты.
Бөтекесін толтырып,
Қамбасына құймапты.
Қыста тауық қақылдап,
Тары іздеп жүр тақылдап.
Дидактикалық
ойын:
«Анасын тап»
Шарты: Балаларға үй құстарымен
олардың балапандарының суретін үлестіріп беру. Балалар анасын балапанымен
жұптастырады.
Тәрбиеші: -Балалар, сонымен сендер қандай үй құстарын білесіңдер?
Балалар: - Қаз, тауық, үйрек.
Тәрбиеші: - Неліктен бұл құстарды «Үй құстары» дейміз?
Балалар: - Үйде мекендегендіктен үй құстары дейміз.
Тәрбиеші: - Үй құстарының адамға қандай пайдасы бар?
Балалар: - Үй құстарының еті, сорпасы, жұмыртқасы адам ағзасына өте пайдалы.
Тәрбиеші: - Өте жақсы, дұрыс айтасыңдар! Балалар, аулада тауықтар мен әтештер жайылып жүр екен, олардың балапандары қайда екен? Қане, балапандарды жем жеуге шақырайық. (Топтық жұмыс.
Балапандарды жапсыру)
Ән: «Шөжелерім» сабақ соңында орындау
Сабақты қорытындылау:Балалардан үй құстары жайлы сұрақ қою арқылы сұрақ жауап алу.